AnneSağlık

4D Ultrason Nedir? Zararlı mıdır?

4D Ultrason Nedir? Gelişen teknoloji ile birlikte hayatımın gitgide kolaylaşıyor. Tabi teknoloji sadece akıllı televizyonların veya telefonların gelişmesinden ibaret değil. Bu bahsedeceğimiz teknoloji 4D yani 4 boyutlu Ultrason ile alakalı. Hamilelik döneminde ilk heyecanlar arasında ultrason görüntüleri yer almaktadır.

Nedir?

Sıradan ultrason görüntülerinden farklı olarak artık 4D Ultrason çekimleri yapılabiliyor. Kimi zaman bu 4D Ultrason doktorunuz tarafından tedbir amaçlı istense de kimi zaman da ebeveynlerin talepleri üzerine isteniyor. Aslında pek de yeni sayılmayan bu teknoloji ülkemizde yeni yeni yaygınlaşıyor.

4D Ultrason Nedir? Zararlı mıdır?

Neden Yapılır?

4D Ultrason genellikle Jinekologlar tarafından öneriliyor. Peki 4D Ultrason Neden Yapılır?

  1. Bebeğin anne karnındaki durumunu daha net öğrenmek için
  2. Olası bir anormallik durumunu gözlemlemek için
  3. Anne rahminde olabilecek anormallikler için
  4. Ebeveynler tarafından hatıra olarak saklanmak istediği için
  5. Hamilelik döneminde risk ile karşı karşıya kalındığı durumlarda zorunlu olarak yapılır.

Kaçıncı Haftasında Yapılır?

4D Ultrason yapılabilmesi için bebeğin anne karnında en az 3,5 ay kalması gerekiyor. Fakat daha iyi ev kaliteli görüntüleme için bu süre 5 ile 6. ay arasında yapılabiliyor.

Sonuçlar Kesin midir?

4D Ultrason sonuçları doğru zamanda yapıldığı takdirde kesin sonuç verebilir. Fakat 32. haftadan itibaren bebek anne karnında hareketlerini sıklaştırdığı için bu haftadan sonra yapılan 4D Ultrason sonuçları kesin olmayabiliyor. En net sonuç 20 ile 24. haftalar arası alınabiliyor. Bebeğinizin gelişimini 4D Ultrason ile görmek için de en net 14 ile 15. haftalar arasında çekim yaptırabilirsiniz. Yine 4D Ultrason ile bebeğin yüzünü görmek istiyorsanız 23 ile 28. haftaları beklemeniz daha doğru olacaktır.

Zararlı mıdır?

4D Ultrason hamilelik döneminde yapılması zararlı değildir. Fakat sıklıkla ultrasona girmek zararlıdır. Çünkü aşırı derecede sıklıkla maruz kalınan radyasyon, bebeğe zarar verebilir. Bu yüzden 4D Ultrason zararlı mıdır? diye endişe duymanıza gerek yoktur. Çünkü bir kaç defa 4D Ultrason yaptırmanızda sakınca yoktur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Sizlere bilgi ulaştırabilmemiz için reklamlarınızı kapatmanız gerekmekte.