Sağlık

Çocukları Kış Hastalıklarından Korumak

Kış Aylarında Çocukları Hastalıklardan Koruma

Kış aylarında soğuklara ve enfeksiyonlara karşı en dayanıksız olanlar çocuklardır. Okul, kreş, servis gibi toplu yaşam alanlarında hızla yayılan hastalıklara kolaylıkla yakalanabilirler. Kış aylarının etkisiyle soğuk havalarda, başta çocuklar olmak üzere vücut direnci zayıf olan kişiler virüsler ve bakterilerden çok kolay bir şekilde etkilenerek hastalığa yakalanmaktadır. Bu hastalıklar özellikle toplu ortamlarda solunum yolu ile çok rahat bir şekilde bulaşabilmektedir.  Bazen bir hapşırma ile ortama yayılan virüsler orada bulunan herkesi solunum yolları ile anında etkileyebilir. Etrafa yayılarak sağa sola tutunurlar ve temas yoluyla da anında bulaşabilirler. Özellikle solunum yolu hastalıklarından vücut direnci zayıf çocuklar, bebekler, okula ve kreşe giden çocuklar kolaylıkla etkilenmektedir.

Çocuklarınızı kış aylarında hastalıklarda koruma yolları olarak öncelikle grip ve diğer solunum yolları hastalıklarına karşı aşılatmanızı öneririz. Bu sayede çocuklarınız grip, nezle gibi kış hastalıklarına karşı oldukça dirençli olacaktır. Çocuklarınızı mümkün oldukça toplu ortamlarda tutmamaya gayret edin. Eğer okul, kreş gibi toplu yaşam alanlarında kalmak zorunda olduklarında ellerini sık sık yıkamalarını sağlamalısınız. Bu alışkanlığı kazandırdığınızda temas yolu ile enfeksiyon kapmasını önleyebilirsiniz. Toplu yaşam alanlarında hasta olan kişiler varsa onların ortamdakileri de hasta etmemesi adına uzaklaştırmaya çalışın. Bulaşıcı olan bu hastalıklar anında yayılarak etkisini gösterebilmektedir. Çocuklarınızın beslenme düzenine de dikkat ederek kış hastalıklarından koruyucu besinler almasına özen göstermelisiniz. Enerji veren besinleri bol miktarda tüketmesini sağlamalısınız.

Korona virüs ile mücadele ettiğimiz bu dönemde çocuklar da yetişkinle gibi sürekli maske taktıkları için gribal enfeksiyonlara karşı koruma altındalar. Ancak grip çocuklarımız için korktuğumuz bir hastalık olmaktan çıktı. Nedeni ise tabiki hepimizin bildiği gibi covid 19 virüsü. Bu virüs yetişkinler kadar bağışıklığı düşük olan çocuklarda da etkili oluyor. O yüzden maske takmak çocuklar için de bu virüsten korunmanın bir numaralı şartı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Sizlere bilgi ulaştırabilmemiz için reklamlarınızı kapatmanız gerekmekte.