Anne

Doğum Sonrası Anne Ne Gibi Duygusal Değişiklikler Yaşar?

Doğum Sonrası Anne Ne Gibi Duygusal Değişiklikler Yaşar?: Hamilelik dönemine giriş ile annede başlayan duygusal değişiklikler, doğum sonrasında da devam etmektedir. Fakat doğum öncesinde yani hamilelik sırasında yaşayan duygusal değişiklikler bir çok şeyde olumlu olabilirken doğum sonrası bu durum tam tersine dönebiliyor. Çünkü annenin doğumdan sonra bebeğini büyütme ve bununla birlikte gelecek olan hormonsal değişiklerden dolayı stresi, duygularına yansıyacaktır.

Doğum sonrasında annenin duygusal değişiklikleri, doğum öncesinde yaşadığı olay ve durumlara bağlı olabiliyor. Çünkü hamilelik döneminde yaşanan hastalıklar ve bir çok neden, doğum sonrası hassasiyet ve hormonsal değişikliklere bağlı tekrardan nüks edebiliyor. Aynı şekilde anne doğuma gireceği zaman normal veya sezaryen fark etmeksizin doğum psikolojisine girmektedir. Bu da annenin bir süre farklı bir psikoloji içerisinde olacağını gösteriyor.

Doğum sonrası annenin ruh halleri, hamilelik dönemi ve doğumdan sonraki yaşayacağı durumlara bağlı değişiklik gösterebiliyor. Anne hamilelik döneminde yaşanan git-gel duygusallıkları artık daha az yaşayacaktır. Anca bu durum annenin doğum sonrası duygusal yoğunluk yaşamayacağı anlamına gelmemektedir. Normal doğum sonrası annenin duygusallığı, sezaryen doğum yapanlara göre çok daha fazla olabiliyor. Çünkü normal doğum sanıldığı kadar kolay bir şey değil. Normal doğumda anne doğum sonrası ne kadar büyük ağrılar yaşamasa da doğum esnasında büyük ağrı ve sorunlar yaşar. Buna bağlı olarak da doğum sonrasında annenin duygusal değişiklikler yaşaması normal karşılanabilir.

Doğum Sonrası Anne Ne Kadar Süre Duygusal Değişiklikler Yaşar?

Doğum sonrasında annenin duygusal değişiklikler yaşaması normal olarak karşılanmalıdır. Fakat annenin bu duygusal yoğunluktan çıkması hemen beklenemez. Aylardır karnında taşıdığı bebeğini normal doğum veya sezaryen doğum yaparak dünyaya getirmesi ve onu kucağına alması anneye farklı bir duygusallık katar. Bunun gibi bir çok duygusal değişikliklerin geçmesi ortalama 2 ile 4 ay arasında olduğu gözlemleniyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Sizlere bilgi ulaştırabilmemiz için reklamlarınızı kapatmanız gerekmekte.