AnneBakım & Güzellik

Doğum Sonrası Saç Dökülmesi

Doğumdan Sonra Saç Dökülmesini Önlemek

Doğum sonrası saç dökülmesi yeni annelerin yaygın olarak karşılaştığı bir problemdir. Bu problem kalıcı olmadığı için çok fazla korkmaya gerek yoktur.

Doğum Sonrası Saç Dökülmesi Sebepleri

Yeni anneler doğum sonrasında stres yaşayabiliyor. Yaşanan bu strese üzüntü de eklenince anne üzerindeki ruhsal baskı farklı yollardan kendini gösterebiliyor. Bunlardan bir tanesi de saç dökülmesi. Doğumdan sonraki 6 ay içerisinde saçların dökülmesi normal bir durum olarak görülüyor. Özellikle lohusalık döneminde saç dökülmesi yeni annelerin karşılaştığı önemli sorunlardan bir tanesi haline geliyor. Uzmanlar doğum sonrası saç dökülmesinin sebebi olarak hormonlarda yaşanan değişiklikleri gösteriyor. Hamilelik süreciyle başlayan hormonlardaki hızlı artış doğum sonrasına kendini hızlı bir düşüşe bırakıyor. Süt hormonu ise artış gösteriyor. Hamilelik öncesi, hamilelik ve doğum sonrası hormon seviyeleri karşılaştırıldığında hormon dengesinin ciddi bir değişim gösterdiği görülüyor. Hormonlarda yaşanan bu değişim anneye stres, üzüntü ve kaygı olarak etki ettiğinde saç dökülmesi yaşanabiliyor. Saç dökülmesinin diğer bir nedeni olarak emzirme olduğu söyleniyor ancak bununla ilgili kesin bir bulgu bulunmuyor. Hamilelik döneminde yaşanan demir eksikliği ve kan değerlerindeki anormallikler doğum sonrasında saçların dökülmesine neden olabiliyor.

doğum sonrası saç dökülmesi sebepleri

Doğum Sonrası Saç Dökülmesini Önlemek

Doğum sonrası yaşanan saç dökülmesini önlemek için öncelikle başınıza gelen bu üzüntü verici olayı kabullenmeniz gerek. Bu şekilde çok daha kolay bu problemden kurtulabilirsiniz. Aksi takdirde daha fazla stres ve üzüntü hem sizi daha fazla yıpratacak hem de iyileşme sürenizi artıracaktır. Sonrasında dengeli beslenerek özellikle omega3 açısından zengin ürünler tüketerek saç dökülmesini yavaşlatabilir zamanla da sona erdirebilirsiniz. Ayrıca saçlarınızın bakımını düzenli olarak yapmanızda iyileşme sürecini hızlandıracaktır. Saçınızı kimyasallardan uzak tutmaya da dikkat etmeniz gerekmektedir. Zorunlu olmadıkça saç kurutma makinası da kullanmamanız tavsiye edilir. Saç diplerinizi besleyecek kimyasal içermeyen saç bakım yağları da kullanabilirsiniz.
Anlattığımız bütün bu önlemlere karşın saç dökülmenizde bir iyileşme görülmüyorsa uzman bir doktora görünmenizde fayda var.

Doğum Sonrası Saç Dökülmesi Ne Zaman Geçer?

Doğum sonrası sıklıkla karşılaşılan saç dökülmesi ilk bir iki ay devam edip sonrasında azalarak bitme aşamasına kadar gelir. Çok nadir de olsa bazen 1 yıl kadar sürdüğü görülen vakalar da mevcuttur. Sürenin anneden anneye değişmesi tüketilen besinlerle ilgilidir..

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Sizlere bilgi ulaştırabilmemiz için reklamlarınızı kapatmanız gerekmekte.