AnneSağlık

Doğumdan Sonra Eklem Ağrıları

Hamilelik Sonrası Eklem Ağrıları

Lohusalıkta Eklem Ağrıları

Uzmanlara göre vücudun hamilelik dönemine uyum sağlaması 1-2 ay gibi bir sürede gerçekleşiyor. Bu uyum sağlanırken vücutta bazı bel, sırt gibi ağrılara ek olarak eklem ağrıları görülebiliyor. Bu durumun en büyük sebebi ise vücudun ağırlık merkezinin yer değiştirmesinden kaynaklanıyor. Aynı şekilde doğumdan sonraki döneme de vücudun alışması gereken bir uyum süreci bulunuyor. Hamilelikte alınan kiloların yavaş yavaş verilmesiyle birlikte omurganın yükü azalmakta ve bunun sonucunda da eklemlerde yaşanan değişimler ağrılara sebep olabilmektedir.

Hamilelik Sonrası Eklem Ağrıları Neden Olur?

Hamilelikte alınan kilolar doğumdan sonra da kadınlara sıkıntı vermeye devam ediyor. Kilolara ek olarak bebeklerinin de bakımlarını yapmak için sık sık kucaklarına aldıklarından eklem ağrıları daha da şiddetlenebiliyor.  kiloların hala kadınların üzerinde olması ve vücudun bu kiloya alışkın olmaması sebebiyle bel ve sırt ağrıları görülebiliyor.

Hamilelik Sonrası Eklem Ağrıları Tedavisi

Doğumdan sonraki eklem ağrıları için çok şiddetli olması durumunda doktor tavsiyesi de alınarak parasetamol (ağrı kesici) alabilirler. İlaç kullanımı tedaviye yönelik değil sadece ağrıyı hafifletmek ve geçirmek için kullanılır. Vücut doğumdan sonraki yapısına uyum sağlayınca eklem ağrıları da azalacak ve sonrasında tamamen kaybolacaktır. Çok şiddetli eklem ağrısı yaşayanlar ve düşük dozlu ağrı kesiciyle ağrısı geçmeyenler mutlaka uzman bir hekime görünmelidir.

Doğal yollardan doğumdan sonra eklem ağrılarını geçirmek için ise kalsiyum ağırlıklı besinler tüketilmesi öneriliyor. Aynı zamanda protein yönünden zengin besinler de tüketilmeli. Protein ve kalsiyum yönünden zengin besinlerin tercih edilmesinin sebebi iskelet yapısının onarım sürecini hızlandırmaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Sizlere bilgi ulaştırabilmemiz için reklamlarınızı kapatmanız gerekmekte.