Bakım & Güzellik

Hamilelerde Kış Ayları İçin Cilt Bakımı Önerileri

Cildimiz kış mevsiminin getirdiği soğuk havaya maruz kalmasının yanında, bu aylarda kalorifer, soba ve klima ile ısıtılan ortamlar cildimizi zorlayan başlıca unsurlar arasında yer alır. Dolayısıyla kış aylarında bu unsurlarla iç içe olmak kaçınılmaz olmaktadır. Bunlarla birlikte banyoda kullanılan sıcak su cilt kuruluğuna yol açarak birçok cilt problemine neden olmakta ve cilt yaşlanmasını tetikleyebilmektedir. Tüm bu olumsuz koşullara rağmen uzmanlar ideal cilde sahip olmanın mümkün olduğunu söyleyerek, çetin kış koşullarında cilt sağlığını korumanın yollarından bahsetti.

Hamilelerde Kış Ayları İçin Cilt Bakımı

Hamillerde cilt bakımı normale oranla biraz daha farklı olmaktadır. Özellikle cilt bakımı için kullanılan ürünlerin kimyasal madde içermemesi gerekmektedir. Hamilelikte alınan kilolar ile birlikte kadınlarda kendinin beğenmeme ve dolayısıyla da bakım yapma/yaptırma gibi durumlar sıkça görülmektedir. Ancak bitkisel ürünler kullanılarak çok faydalı bir bakım yapılabilir. Kış aylarında soğuğun da etkisiyle ciltte ekstra bir yıpranma olabilmektedir. Bu yüzden cilt bakımı ihmal edilemmelidir.

Hamilelikte yaşanan hormonal değişiklikler cilt kuruluğu, sedef hastalığı ve ekzemayı tetikleyen bir etki oluşturuyor. Dış ortamdaki soğuk hava, içerdeki kalorifer, soba, klima gibi ortamın nemini azaltan çevresel faktörlerin etkisiyle ve banyoda kullanılan sıcak suyla nem dengesi bozulan ve kuruyan ciltte kaşıntı meydana gelir. Bu koşullar yaşlanma belirtilerini artırır ve derinin tahriş olmasına sebep olan ekzema görülme sıklığını artırır. Sedef hastalığı (psoriasis) ve seboreik ekzema gibi çeşitli türde cilt hastalıklarının nüksleri daha çok yaşanır. Bu mevsimde bebek, çocuk ve yaşlılarda cilt kuruluğu daha kolay gelişir ve görülür.

Bir miktar ısınan hava sıcaklıkları özellikle son günlerde hava sert bir düşüş yaşadı. Bunun neticesinde iyiyiden iyiye soğuyan havalar özellikle ciltlerimiz için büyük bir tehdit unsuru oluşturmaktadır. Bu yüzden cildimizi korumak ve sağlıklı olmak için çok dikkatli olmak gerekir. Öncelikle cilt durumunu tespit etmek ve ona göre önlemler almak gerekir. Zaten yeterli nem düzeyine sahip bir cilt için ekstra nemelendirici sürmenin olumlu bir etkisi olmayacaktır. Hatta bazen olumsuz bir etki de oluşturmaktadır. Doğru tespit sonrası cilde uygun ürünler seçmek ve onu düzgün bir şekilde uygulamak gerekir. Bu aşamada bir uzmandan yardım alamak gerekebilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Sizlere bilgi ulaştırabilmemiz için reklamlarınızı kapatmanız gerekmekte.