Sağlık

Hamilelik Benleri Neden Olur?

Hamilelik döneminde çok sık karşılaşılmasa da hamilelik benleri ortaya çıkmaktadır. Bu dönemde fiziksel ve hormonsal değişim yaşayan anneler, aynı zamanda ruhsal değişiklikler de yaşayacaktır. Hamilelik döneminde kilo almak ve fiziksel değişimle karşı karşıya kalan annelere bir de hamilelik benleri eklenince işin içinden çıkılmaz bir hale geliyor. Hamilelik döneminde oluşan benler hakkında tüm bilgileri aktaracağımız bu makalemizi sonuna kadar okuyabilirsiniz.

Hamilelik Benleri Neden Olur?

Peki herkesin merak ettiği bu hamilelik benleri neden olur? Bunun cevabı hamilelik dönemine geçiş ile başlayan hormonsal ve fiziksel değişimlerden kaynaklıdır. Yani hamilelik benlerinin oluşumu hamilelik dönemine geçiş ile başlayan değişimlerden kaynaklıdır. Hamilelik dönemi boyunca bu benlerin sayısında artış görülmesi olağandır.

Hamilelik döneminde progesteron ve östrojen hormonlarındaki artış cilde renk veren melanin hücresinin ekstra olarak normalinden daha fazla çalışmasına sebep olur. Bu da hamilelik benlerinin oluşmasına sebep olur.

Nasıl Geçer?

Hamilelik benleri nasıl geçer? diye merak ediyorsanız bu sorunun yanıtını da şöyle verebiliriz:

%90 oranında hormonsal değişikliklere bağlı oluşan bu benler, genellikle hamilelik sonrası kaybolmaktadır. Hamilelik dönemi sona erdikten sonra kaybolmayan benleriniz için “ben kremleri” kullanabilirsiniz. Vücudunuzda oluşan et benleri kesinlikle koparmanızı tavsiye etmiyoruz. Çünkü et ben koparmak oldukça riskli bir durumdur.

Yine aynı şekilde hamilelik benleri hormonlarınızın stabil hale gelmesiyle birlikte azalacak ve kaybolacaktır. Oluşan benler ile uğraşmamak gerekir. Zira benler ile oynayarak ve uğraşarak benleri kalıcı hale getirebilir veya vücudunuzda kalıcı izler bırakabilirsiniz. Hamilelik sonrası benlerden kurtulmak için doktorunuzdan destek alabilir ve uygulayacağı tedavi ile benlerinizden kurtulabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Sizlere bilgi ulaştırabilmemiz için reklamlarınızı kapatmanız gerekmekte.