Site icon Hamile Anne Blogu

Hamilelikte B12 Eksikliği

hamilelikte b12 eksikliği

B12 vitamini nedir?

B12 vitamini metabolizma faaliyetlerinde ve sinir sisteminin çalışmasında görev alır. Aynı zamanda kemik iliğinde yer alan kan hücrelerinin oluşmasında ve oksijen taşınmasında etkilidir. Bu yüzden insan sağlığı için son derece önemlidir. Özellikle kadınlarda doğurganlığı artırması gibi etkileri de bulunmaktadır. Hamile kalmayı planlayan kadınların b12 vitaminini ölçtürmesi ve çıkan sonuçta eksiklik görülmesi durumunda doğal yollardan bu vitamini almaya özen göstermesi gerekir.

Hamilelikte B12 Vitamininin Önemi

Hamilelikte anne ve bebeğin sağlığı için B12 vitamin çok büyük önem arz etmektedir. 1.Trimester olarak bilinen dönemde B12 vitamini alınması bebeğin omuriliğinin gelişmesi için önemlidir. Buna ek olarak sinir sisteminin de gelişmesinde ciddi bir etkisi vardır. Hamilelikte B12 eksikliği ciddi bir sorun olarak görülür. Bunun sebebi ise B12 eksikliği ile dünyaya gözünü açan bebeklerin sinir sistemi rahatsızlıklarını yaşama oranı diğer bebeklere oranla %20 daha fazla olmasıdır.

B12 eksikliğinin hamileler diğer bir etkisi ise erken doğum ve düşük riski oluşturmasıdır. B12 eksikliği sonucunda oluşan kansızlık erken doğuma neden olabilir. Hatta bebeğin ölü doğmasına kadar varabilen sorunlara yol açabilir. Hamilelikte b12 eksikliği doğum sonrasını da etkilemektedir. Doğum sonrasında B12 eksik çocuklarda büyüme sorunları, hastalıkların sık tekrar etmesi gibi pek çok probleme yol açmaktadır.

B12 Vitaminin En Çok Bulunduğu Besinler

B12 Vitamini Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir

Exit mobile version