AnneBeslenme

Hamilelikte Ciğer Yenir mi?

Karaciğer vitamin bakımından oldukça zengin bir gıdadır. Yüksek miktarda A vitamini, protein ve mineral barındırır. Yumurta ve süt gibi diğer hayvansal gıdalarda da bulunan A vitaminini fazla almak bebeğe yarardan çok zarar getirebilir. Bu yüzden sıklıkla ciğer yemek zararlı olabilir. Ancak 3-4 haftada bir defa ciğer yemek anne adayının vücudu için herhangi bir zarar oluşturmaz. Yediğimiz her şeyde olduğu gibi vitaminlerin de gereğinden fazla alınması vücudumuz için zararlıdır.

Gebeliğin ilk aylarında beslenmeye özen göstermelidir. Özen göstermekten kasıt her besinin vitamininden faydalanmak adına azar yemek ve risk yaratma potansiyeli olan yiyeceklerden de uzak durmak demektir. Belli başlı yiyecekleri çok tüketmek hem anne adayının sağlığı hem de bebeğin sağlığı için olumsuz etkiler oluşturabilir.

Hamilelikte Ciğer Yemek Bebekte Leke Yapar mı?

Ciğer hakkında yaygın bir inanış vardır. O da hamilelik sırasında ciğer tüketildiğinde bebekte lekeler oluşturacağıdır. Ancak bunun doğru olduğunu gösteren kanıtlanmış bir veri bulunmamaktadır. Ciğerin fazla tüketilmesi sonucunda yukarıda da bahsettiğimiz gibi A vitamini fazlalığı oluşabilir. Bu da anne adayını dolayısıyla da bebeği risk altına sokabilir.

hamilelikte ciğer yenir mi

Hamilelikte Hangi Ciğer Yenir?

Tavuk ciğeri, büyükbaş hayvan ciğeri veya küçükbaş hayvan ciğeri fark etmeksizin bütün bu ciğerler A vitamini içerir. Ancak bazı ciğer türleri diğerlerine oranla daha fazla A vitamini içermektedir.

Dana Ciğeri: 150-160 gramında 100.000 IU A vitamini bulunur.

Sığır Ciğeri:  350-400 gramında 100.000 IU A vitamini bulunur.

Kuzu Ciğeri: 450-500 gramında 100.000 IU A vitamini bulunur

Tavuk Ciğeri: 900-950 gramında 100.000 IU A vitamini bulunur

Yaptığımız karşılaştırmadan da anlaşılabileceği gibi içerdikleri A vitamini oranlarına bakıldığında dana ciğeri A vitamini bakımından en zengin ciğerdir. Dana vitamindeki A vitamini oranı sığır ciğerinin yaklaşık 2 katı, kuzu ciğerinin yaklaşık 3 katı ve tavuk ciğerinin yaklaşık 9 katıdır.

Günlük Ciğer Tüketimi Ne Kadar Olmalı?

Uzmanlar tarafından önerilen günlük tüketimimiz 2500-3000 IU olmalıdır. Bunu dikkate alarak ve bu tüketimin bir kısmını ciğerden alacağımızı hesap ederek ciğer tüketmeliyiz. A vitamini bağışıklık sistemimiz için çok önemli bir yer tutar bu yüzden dozuna dikkat ederek ciğer tüketmekte yarar var.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Sizlere bilgi ulaştırabilmemiz için reklamlarınızı kapatmanız gerekmekte.