Beslenme

Hamilelikte Formunuzu Korumak İçin Altın Tavsiyeler

Hamilelikte Formunuzu Korumak İçin Altın Tavsiyeler: Hamilelik dönemine giriş ile birlikte hormonsal değişiklikler yaşanır ve bu değişiklikler sonrasında bebeğin büyümesi ile anne kilo alır. Hamilelik döneminde formunuzu korumak için Canan Karatay hocanın da tavsiye ettiği hamilelikte kilo almama yöntemlerini listeleyeceğiz. Hamilelikte Formunuzu Korumak İçin Altın Tavsiyeler

Hamilelik döneminde fazla kilo almamak için vücudunuzun şeker dengesini yani insülin değerlerini yükseltmemek gerekiyor. Bu değerleri koruyarak, yağlı ve hamurlu gıdalardan kaçınmamız gerekiyor. Hamilelik döneminde sağlıklı beslenmek hem annenin sağlığını hem de bebeğin sağlığını korumak demektir. Bunun yanında bebeğin ve annenin sağlıklı ve doğru orantılı kilo alması için hamilelikte yenilen ve içilen her şeye dikkat edilmesi gerekiyor.

Hamilelikte formunuzu korumak için 3 beyaz (un, şeker, tuz) maddeden oluşan besinlerden uzak durmamız gerekiyor. Hamilelik dönemi hangi mevsime denk geliyor ise mevsim sebze ve meyvelerinden tüketmeniz oldukça yararlı olacaktır. Hamilelik döneminde alınan fazla kilolar, hamileliğin bitişi ile sorun olarak kalacaktır. Bu sorunları yaşamamak için hamilelik döneminde tekrar ederek belirtiyorum; Fazla kalorili yiyecek ve içecekler tüketilmemesi gerekir.

hamile diyeti
hamile diyeti

Hamilelikte Formunuzu Korumak İçin Altın Tavsiyeler

Canan Karatay’ın hamilelik diyeti tavsiyeleri şu şekilde:

  • Hamilelik dönemine girmeden en az 6 ay önce formunuzu düzene sokun.
  • Hamilelikte Vücut Kitle Endeksinize ulaşınca hamile kalmaya özen gösterin.
  • Hamilelik döneminde insülin değerinizi yükseltmeyin.
  • Hamilelikte omega 3 takviyesi alın.
  • Hamilelik döneminde zeytinyağı kullanın.
  • Hamilelikte yediğiniz besinlere dikkat edin.
  • Hamilelik döneminde “bir kereden bir şey olmaz” diyerek diyetinizi riske atmayın.
  • Hamilelikte kuruyemiş ve baklagiller ailesini sıklıkla tüketin
  • Hamilelik döneminde olabildiğince düşük seviyede glisemik indeksli besinler tüketin.

Canan Karatay diyeti hamile kadınlar için yukarıda bulunan tavsiyeleri uygulayabilirsiniz. Bu tavsiyeler adeta hamilelik döneminde kilo almamak için altın tavsiyeler (kurallar) olarak biliniyor. Birhamile.com sitesi olarak bu tavsiyeleri sizler için ücretsiz olarak paylaştık. Hamilelik döneminde fazla kilo ve zayıflık hakkında sorularınız için bizlere yorum yap bölümünden sorularınızı iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Sizlere bilgi ulaştırabilmemiz için reklamlarınızı kapatmanız gerekmekte.