Site icon Hamile Anne Blogu

Hamilelikte Kasık Ağrısı

hamilelikte kasık ağrısı

Hamilelikte Kasık Ağrısı Nedir?

Hamilelikte kasık ağrısı, sıklıkla görülen bir durumdur. Bazen sol tarafta bazen sağ tarafta görülen kasık ağrısı çok şiddetli olmadığı sürece ve ağrıyla beraber baş ağrısı ve mide bulantısı yoksa endişelenecek bir durum söz konusu değildir. Fakat tüm bu şikayetler varsa kadın doğum uzmanına görünmenizde fayda vardır.

Hamilelikte Kasık Ağrısı Neden Olur?

Bebeğin rahme düşmesiyle beraber anne adaylarının vücut yapısı değişmeye başlar. Bebeğin büyümesine bağlı olarak vücut buna ayak uydurmaya çalışır. Pelvis olarak adlandırılan bölgede bulunan ve bebeğe yer açmak için adım adım büyüyen rahim çevresinde olan organlara baskı yapar. Bununla beraber hassasiyet oluşarak kasık ağrıları ortaya çıkar.

Hamilelikte Kasık Ağrısı Ne Zaman Geçer?

Hamilelikte yaşanan kasık ağrıları genellikle gebeliğin ilk dönemlerinde bebeğin rahime tutunmaya çalışmasından kaynaklanan ağrılardır. Daha sonra bebek büyümeye başladıkça rahim de doğal olarak büyür ve bunun sonucunda da kasık ağrıları görülebilir. Doğum yaklaştıkça kasık ağrıları olması da mümkündür. Bahsettiğimiz bütün bu kasık ağrılarına eşlik eden bir kanama söz konusu ise en kısa sürede kadın doğum uzmanına görünmenizde fayda var. Hamilelikte yaşanan kasık ağrıları ilk aylarda yoğunlukla yaşanıp sonrasında geçmesi beklenir.

Hamilelikte Kasık Ağrısı Nasıl Geçer?

Hamilelikte kasık ağrısı normal görülmekle birlikte yapılan araştırmalara göre bunları hafifletmek için birkaç tavsiyede bulunulmuştur. Tavsiyeler şu şekildedir:

Kasık ağrılarını hafifletmek için ne yapılır?

Exit mobile version