AnneBebek

Hamilelikte Koranavirüsten Korunma Yolları

Gebelikte Koranavirüs

Coronavirüs  2019 yılının Aralık ayında görülmüştür.  Virüsün kaynağı tam olarak saptanmamakla birlikte insandan insana son derece kolay bulaşabilen virüs olduğu belirtilmiştir. Genç yaşta olup sağlık durumları iyi ve bağışıklık sistemi güçlü kişiler bu virüsü soğuk algınlığı gibi geçirebilirken, yaşlılar ve kronik rahatsızlığı olanlar yüksek riskli grupta sayılıyor. Hamileler ise değerlendirmelere göre riskli grupta bulunmadığı söylenmemektedir. Bu virüsün o dönemden bu zamana kadar anne karnında anneden bebeğe geçtiğini gösteren bir veriri bulunmamaktadır. Ancak çok az karşılaşsak da hamile iken covid 19 ‘a yakalanıp hayatını kaybeden anneler de mevcut Bununla birlikte hamilelik esnasında virüsten korunmayı başarıp doğumdan sonra virüse yakalanıp ciddi bir şekilde rahatsızlananlar hatta ölümle sonuçlanan vakalarda bulunuyor. Bu durum doğal olarak hamile annelerde korkuya sebep olmaktadır. Peki covid 19 virüsünden hamileler nasıl korunacak.

Hamilelikte Koronadan Korunma Yöntemleri

Cononavirüste en önemli korunma yöntemi temizlik ve hijyendir. Asansör düğmeleri, kapı kolları, para, bankamatik tuşları gibi pek çok kişiyle temaslı nesnelere dokunduktan sonra Sürekli eller yıkamalı ve gerektiğinde dezenfektan kullanmalıdır. Elleri göze buruna ve ağıza götürülmemelidir. Kapalı ortamlarla  bulunulmamalı varsa cam vs açılmalıdır. Kişisel eşyalarını telefon, tablet, bardak  kimseyle paylaşmamalıdır. Kişilerle görüşme esnasında aradaki mesafe 1,5 – 2 metre olmalı ve tokalaşıp sarılmamalıdır. Alışveriş merkezleri gibi kalabalık ortamlardan uzak durulmalıdır. Toplu taşıma araçları zorunlu olmadıkça kullanılmamalıdır. Bunun yanında bağışıklığı güçlendirecek besinlerin tüketilmesine dikkat edilmelidir.

Koronavirüs Anne Sütüyle Bebeğe Geçer Mi?

Yapılan araştırmalarda koronavirüsün anne sütünde bulunduğuna dair bir sonuç bulunmamıştır. Yeni doğan bebek için anne süt en iyi ve en önemli besin kaynağıdır. Hiç bir mama anne sütünün yerini tutamaz. Korona pozitif çıkan anneler bazı önlemler alarak bebeklerini emzirmeye devam etmeleri önerilmektedir. Çünkü anne sütü bebeğin bağışıklık sistemine en çok fayda sağlayacak besindir. Anne bebeğini emzirirken cerrahi maske kullanmalıdır. Bebeği kucağına almadan önce ve sonrasında el hijyenini sağlamalıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Sizlere bilgi ulaştırabilmemiz için reklamlarınızı kapatmanız gerekmekte.