AnneBeslenme

Hamilelikte Manda Sütünün Faydaları

Hamilelikte Manda Sütünün Faydaları: Normal sütlere karşı daha çok vitamin ve protein içeren manda sütü, hamilelikte bebeğin gelişimi için faydalı bir içecektir. Manda sütü normal inek sütüne göre çok daha zengin içeriğe sahiptir. Hamilelik döneminde günlük 1 bardak manda sütü içmek, o günün tamamı için besin ihtiyaçlarınızı karşılamaya eşdeğerdir. Keçi ve inek sütüne karşı 2 kat fazla kalsiyum ve protein içeren manda sütü, hamile annelerin sağlığı açısından faydalıdır.

Hamilelikte manda sütü içilir mi?: Hamilelikte manda sütü içmek, vücudun yüksek derecede aktioksidan kazanılmasına öncülük eder. Yine uzmanlar tarafından yapılan araştırmalarda manda sütü ile yapılan peynir, yoğurt ve kaymak gibi manda sütü ürünleri, kansere ve kalp hastalıklarına karşı direnç sağladığı açıklanmıştır. Bu araştırmayı destekleyen şey ise mandaların karoten’in A vitaminine dönüşme seviyesinin oldukça yüksek olmasıdır.

Hamilelikte Manda Sütünün Faydaları
Hamilelikte Manda Sütünün Faydaları

Hamilelikte Manda Sütünün Faydaları

Hamilelikte manda sütü kullanmanın faydalarını listeleyelim:

1- Doğal Antibiyotik Etkisi

Manda sütünün içerisinde yüksek miktarda doğal antibiyotik bileşenleri bulunuyor. Hamilelikte manda sütü tüketmek, doğal antibiyotik kazanmanıza yardımcı olacaktır.

2- Zengin Vitaminler

Hamilelikte manda sütü içmek, vücudunuza gerekli olan bir çok vitamini kazanmanıza yardımcı olacak. Uzmanlar 1 bardak manda sütü tüketerek gün boyu ihtiyacınız olan vitaminlerin tamamını karşılamış olacağınızı söylüyor.

3- Tokluk Hissiyatı

Manda sütü, inek ve keçi sütüne göre daha fazla protein ve vitamin içeriyor. Manda sütü içerek hamilelik sonrasında diyet yapabilirsiniz.

4-  Laktoz İçermez

Laktoz oranı oldukça düşük olan manda yoğurdu, keçi sütü ve laktoza karşı alerjisi olan kişiler için oldukça faydalı bir içecektir. Laktoza karşı alerjisi olan bebekler için de rahatlıkla kullanılabilir.

5- Sindirim Sisteminizi Destekler

Hamilelik döneminde sindirim konusunda sıkıntılar yaşıyorsanız, manda sütü içerek bu sıkıntılardan bir nebze kurtulabilirsiniz. Manda sütü ve manda yoğurdu, hazımsızlığa karşı oldukça faydalıdır.

6- Enerji Deposu

1 bardak manda sütü içerek gün boyu zinde kalabilirsiniz. Zengin mineral ve vitaminler içeren manda sütü, içen kişiyi gün boyu enerjik tutar.

Hamilelikte Manda Sütünün Faydaları
Hamilelikte Manda Sütünün Faydaları

Manda sütünün faydaları diğer sütlere göre çok daha fazladır. Bu yüzden hamilelikte manda sütü içmek oldukça yararlı olacaktır. Yine anne karnında bebeğin kalsiyum ihtiyacını da karşılamaya yardımcı olur.

İnek sütü ile manda sütü arasındaki fark

Manda sütü inek sütüne göre daha fazla zengin vitaminler bulundurur. Manda sütü inek sütüne göre daha az laktoz ve kolesterol içerir fakat fazla kalori ve yağ içerir.

Manda sütü nasıl anlaşılır?

Sütün manda sütü olup olmadığı nasıl anlaşılır? diye merak ediyorsanız sizlere kısaca ip uçları verebiliriz. İnek sütünün beyaz rengine göre manda sütü daha beyaz renge sahiptir. Aynı zamanda inek sütüne göre manda sütü daha fazla yoğundur ve katı görünüme sahiptir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Sizlere bilgi ulaştırabilmemiz için reklamlarınızı kapatmanız gerekmekte.