Site icon Hamile Anne Blogu

Hamilelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Başlar?

hamilelikte mide bulantısı ne zaman başlar

Hamilelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Başlar?

Hamilelikte yaşanan semptomlar arasında bulunan mide bulantısı gebelerde yaygın görülen ve oldukça fazla rahatsızlık veren bir sorundur. Genellikle sabah saatlerinde yaşanan ve kusmaya kadar giden bir durumla da karşı karşıya kalabilirler.

Mide bulantısının anne adaylarında başlaması ve sona erme süresi farklı zamanlarda olabilir. Bazı gebelerde bu sorun hiç yaşanmaz. Mide bulantısı yaşayan hamileler yoğunluklu olarak 1.trimester döneminin 5. Haftası ve 6.haftasında bu problemle karşılaşırlar. 8.hafta ile 9.hafta dolaylarında şiddetlenen bulantılar zamanla azalarak sona erer. 16.hafta ile 17.hafta civarında ise bulantı yaşayan annelerde çok hafif seyreder ve daha sonra kaybolur. Ancak çok nadir de olsa doğuma kadar bulantı yaşayan anne adaylarına da rastlamak mümkündür. Anne adayları üzerinde yapılan araştırmalarda İlk 3 aylık dönemde bulantı ve kusma yaşayan anne adaylarının oranı 5’te 1’dir. Doğuma kadar bulantı sorunuyla karşılaşan anne oranı ise 20’de sadece 1’dir.

Hamilelikte Mide Bulantısı Neden Olur?

Mide bulantısı en çok ilk 3 ay içinde görülen bir durumdur. Mide bulantısının pek çok nedeni vardır. Ancak hamilelikte yaşanan bulantıların genel olarak nedenleri aynıdır. Bu nedenler;

Hamilelikte Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Exit mobile version