Site icon Hamile Anne Blogu

Kiloluyken Hamile Kalmak Zararlı mı?

Kiloluyken Hamile Kalmanın Zararları

Kiloluyken Hamile Kalmanın Zararları

Hamilelik öncesinde kilolu olmak hem anne için hem de bebek için zararlı mıdır? Bu yazımızda Kiloluyken Hamile Kalmak Zararlı mı? sorusuna yanıt vereceğiz. Öncelikle geçmiş dönemlerde yapılan araştırmalara göre vücut kitle indeksi yüksek olan hanımların hamile kalma olasılığı, normal olan hanımlara göre %35 oranında daha düşük olduğu ortaya çıkmıştır. Bu da demek oluyor ki kiloluyken hamile kalma oranınız normal vücut kitle endeki olan kişilere göre daha az.

Kiloluyken Hamile Kalmanın Zararları

Hamilelik öncesinde fazla kilolarınız varsa, aşağıda yer alan sorunlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Kiloluyken Hamile Kalınmalı mı?

Normal bir kilonun üzerindeyseniz hamile kalmanız pek fazla tavsiye edilmiyor. İdeal kilo ağırlığınıza ulaşırsanız hem kendi sağlığınızı hem de dünyaya getireceğiniz bebeğinizin sağlığını korumuş olursunuz. Fakat çok fazla kilolu değilseniz yani hafif kilolu iseniz hamile kalmanızda sakınca yoktur. Aşırı kilolu hamile kalmak oldukça riskli bir durumdur.

Hamile kalmadan önce vücut kitle indeksinizi “normal” seviyesine getirmeden hamile kalmak riske girer. Bu yüzden diyet yaparak veya hamileliğinizi riske atacak seviyeden normal seviyeye kadar düşerek hamile kalabilirsiniz.

Exit mobile version