Anne

Kışın Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamilelik döneminde dikkat edilmesi gereken en önemli mevsim kış mevsimidir. Çünkü kış mevsiminde ortaya çıkan riskler, hamilelik döneminizin çetin geçmesine sebep olabilir. Bunların en başında enfeksiyonlar geliyor. Hamilelik döneminde olabildiğince hastalıklardan uzak durmak gerekir. Çünkü anne karnında bebeğe enfeksiyon bulaşma riski daima bulunuyor.

Kışın Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kışın Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler: Kış döneminde sıkı giyinmek gibi bilinen ve basit tedbirlerden uzak kalan anne adayları, bu risk ile karşı karşıya kalıyor. Enfeksiyona bağlı ilaç kullanımı ise yine bebeğe anne karnında zarar verebiliyor. Bu yüzden bahar aylarına ve yaz aylarına nazaran kış aylarında annelerin hamilelik dönemi boyunca ekstra hassas olması gerekiyor. Özellikle kış meyveleri bol bol c vitamini içerdiği için (portakal, mandalina gibi) bağışıklık sisteminizi güçlendirerek hastalıklara karşı direncinizi yükseltebilirsiniz. Ülkemizde rahatlıkla bulunan bu vitamin deposu meyvelere ulaşmak diğer ülkelere göre çok daha kolay olduğu için şanslı olduğumuzu belirtmek mümkün.

Yine aynı şekilde bebeğin gelişimine katkıda bulunan sebzelerin bulunması da oldukça kolaydır. Bağışıklık sisteminizi destekleyen ve güçlendiren A ve C vitaminlerini kış boyunca ihmal etmeden almanızda fayda var. Hazır yiyeceklerin yanı sıra doğal yiyecekleri tercih ederek yine hastalıklardan korunabilirsiniz.

Düzenli uyku

Hamilelik döneminde beslenmenin yanı sıra düzenli uyku da oldukça önemli bir unsurdur. Hamilelik döneminde günde kaç saat uyumalıyım? gibi sorular kafanızda soru işareti olarak kalmasın. Hamilelik dönemi boyunca günde 7-10 saat uyku süresi idealdir. Özellikle hamileliğin 3. ayından itibaren olabildiğince gücünüzden tasarruf etmeye ve yorulmamaya özen göstermelisiniz.

Hamilelikte kışın hangi kıyafetler tercih edilmeli?

Hamilelik dönemi kış mevsimine denk gelenler, yaz ve bahar aylarına denk gelenlere göre bir tık daha dezavantajlı konumdadır. Çünkü annenin kendisi ve bebeği için ekstra olarak hassasiyet göstermesi gerekiyor. Soğuklardan korunmak için kış aylarında tekli kalın kıyafetler yerine, çok katlı, yünlü ve pamuklu kıyafetler tercih edilmelidir. Hamilelikte kışın kıyafet seçimi yaparken kıyafetlerin hava almayacak derecede sıkı örülmüş olmaması gerekir. Çok sıkı olan ve hava almayan kıyafetler terleme ve cilt rahatsızlıklarını birlikte getirir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Sizlere bilgi ulaştırabilmemiz için reklamlarınızı kapatmanız gerekmekte.